D1000K1K6
D1000K1K6
Part Number
D1000K1K6
Manufactures
WEC
Description
D1000K1K6
Data sheet
Category
Adjustable Power Resistor
Delivery Services
D1000K1K6
Comments
    D1000K1K6 Specifications
    SeriesDividohm®210
    RoHSRoHS
    Length20.000" (508.00mm)
    Diameter2.500" OD, 1.752" ID (63.50mm x 44.50mm)
    Tolerance±10%
    Resistance1.6 kOhms
    Part StatusActive
    TerminationSolder Lug
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)1000 W