D225K1K0-B
D225K1K0-B
Part Number
D225K1K0-B
Manufactures
WEC
Description
D225K1K0-B
Data sheet
Category
Adjustable Power Resistor
Delivery Services
D225K1K0-B
Comments
    D225K1K0-B Specifications
    SeriesDividohm®210
    RoHSRoHS
    Length10.500" (266.70mm)
    Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm, 19.10mm)
    Tolerance±10%
    Resistance1 kOhms
    Part StatusActive
    TerminationSolder Lug
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)225 W