D75K500E
D75K500E
Part Number
D75K500E
Manufactures
WEC
Description
ADJ PWR RES 500 OHM 75W CHAS MT
Data sheet
D75K500E.pdf
Category
Adjustable Power Resistor
Delivery Services
D75K500E
Comments
    D75K500E Specifications
    SeriesDividohm®210
    RoHSRoHS
    Length6.000" (152.40mm)
    Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
    Tolerance±10%
    Resistance500 Ohms
    Part StatusActive
    TerminationSolder Lug
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)75 W