DA-075-12-02-00-00
DA-075-12-02-00-00
Part Number
DA-075-12-02-00-00
Manufactures
Laird Thermal Systems, Inc.
Description
THERMOELECT ASSY DIRECT-AIR 71W
Data sheet
DA-075-12-02-00-00.pdf
Category
Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies
Delivery Services
DA-075-12-02-00-00
Comments
    DA-075-12-02-00-00 Specifications
    SeriesPowerCool
    RoHSRoHS
    Weight3.8 lbs (1.7 kg)
    Current7.2 A
    Voltage12 V
    Part StatusActive
    Fan LocationWarm Side
    Power - Input86 W
    Power - Cooling71 W
    Heat Transfer TypeDirect to Air
    Dimensions - Overall230mm L x 122mm W x 86mm H
    Operating Temperature-10°C ~ 49°C