DE2B3KY471KN3AM02
DE2B3KY471KN3AM02
Part Number
DE2B3KY471KN3AM02
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL
Data sheet
DE2B3KY471KN3AM02.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
DE2B3KY471KN3AM02
Comments
    DE2B3KY471KN3AM02 Specifications
    Part Status Obsolete
    Capacitance 470pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250VAC
    Temperature Coefficient B
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Features High Voltage
    Ratings X1, Y2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)