DE6E3KJ472MA3B
DE6E3KJ472MA3B
Part Number
DE6E3KJ472MA3B
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL
Data sheet
DE6E3KJ472MA3B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
DE6E3KJ472MA3B
Comments
    DE6E3KJ472MA3B Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 4700pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 300VAC
    Temperature Coefficient E
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings AEC-Q200, X1, Y2
    Applications Safety, Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.472" Dia (12.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)