DEA1X3F391JB3B
DEA1X3F391JB3B
Part Number
DEA1X3F391JB3B
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 390PF 3.15KV SL RADIAL
Data sheet
DEA1X3F391JB3B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
DEA1X3F391JB3B
Comments
    DEA1X3F391JB3B Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 390pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 3150V (3.15kV)
    Temperature Coefficient SL
    Operating Temperature -25°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)