DEBB33D472KB3B
DEBB33D472KB3B
Part Number
DEBB33D472KB3B
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Data sheet
DEBB33D472KB3B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
DEBB33D472KB3B
Comments
    DEBB33D472KB3B Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 4700pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 2000V (2kV)
    Temperature Coefficient B
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.591" Dia (15.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)