E-L4957AD1.5TR
E-L4957AD1.5TR
Part Number
E-L4957AD1.5TR
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.5V 5A D2PAK
Data sheet
E-L4957AD1.5TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
E-L4957AD1.5TR
Comments
    E-L4957AD1.5TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Control Features-
    Current - Output5A
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK
    Current - Quiescent (Iq)2 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V