E300K3R0
E300K3R0
Part Number
E300K3R0
Manufactures
WEC
Description
300 WATT CORRIB 3 OHMS 10% TOLER
Data sheet
Category
Adjustable Power Resistor
Delivery Services
E300K3R0
Comments
    E300K3R0 Specifications
    SeriesCorrib®280
    RoHSRoHS
    Length8.500" (215.90mm)
    Diameter1.125" OD, 0.750" ID (28.58mm x 19.05mm)
    Tolerance±10%
    Resistance3 Ohms
    Part StatusActive
    TerminationSolder Lug
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)300 W