EB13E2D2H-40.000M TR
EB13E2D2H-40.000M TR
Part Number
EB13E2D2H-40.000M TR
Manufactures
Ecliptek
Description
OSC XO 40MHZ 3.3V CMOS SMD
Data sheet
EB13E2D2H-40.000M TR.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
EB13E2D2H-40.000M TR
Comments
    EB13E2D2H-40.000M TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesEB13E2
    RoHSRoHS
    TypeXO (Standard)
    OutputCMOS
    Ratings-
    FunctionEnable/Disable
    Frequency40 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Voltage - Supply3.3V
    Frequency Stability±50ppm
    Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max)6mA