ECS-080-18-20BM-JEN-TR
ECS-080-18-20BM-JEN-TR
Part Number
ECS-080-18-20BM-JEN-TR
Manufactures
ECS Inc.
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD
Data sheet
ECS-080-18-20BM-JEN-TR.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
ECS-080-18-20BM-JEN-TR
Comments
    ECS-080-18-20BM-JEN-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesCSM-8M
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency8 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance18pF
    Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±20ppm
    Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms