ECS-110.5-32-4
ECS-110.5-32-4
Part Number
ECS-110.5-32-4
Manufactures
ECS Inc.
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 32PF TH
Data sheet
ECS-110.5-32-4.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
ECS-110.5-32-4
Comments
    ECS-110.5-32-4 Specifications
    PackageBulk
    SeriesHC-49US
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency11.0592 MHz
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating ModeFundamental
    Package / CaseHC-49/US
    Load Capacitance32pF
    Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
    Operating Temperature-10°C ~ 70°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms