ECS-73-20-1X
ECS-73-20-1X
Part Number
ECS-73-20-1X
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF TH
Data sheet
ECS-73-20-1X.pdf
Delivery Services
ECS-73-20-1X
Comments
    ECS-73-20-1X Specifications
    PackageBulk
    SeriesHC-49UX
    Ratings-
    Frequency7.3728 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating ModeFundamental
    Package / CaseHC-49/U
    Load Capacitance20pF
    Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.530" (13.46mm)
    Operating Temperature-10°C ~ 70°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms