ELM14905RD
ELM14905RD
Part Number
ELM14905RD
Manufactures
Bivar Inc.
Description
LED ASSY 0.490" 5MM RED DIFF 2LD
Data sheet
ELM14905RD.pdf
Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Delivery Services
ELM14905RD
Comments
    ELM14905RD Specifications
    SeriesELM1
    RoHSRoHS
    ColorRed
    Current20mA
    Lens Size5mm, T-1 3/4
    Lens TypeDiffused
    Lens StyleRound with Domed Top
    Part StatusActive
    ConfigurationSingle
    Mounting Type-
    Viewing Angle45°
    Voltage Rating2.1V