ELM53503SRC
ELM53503SRC
Part Number
ELM53503SRC
Manufactures
Bivar Inc.
Description
LED ASSY 0.350" 3MM RD WATER CLR
Data sheet
ELM53503SRC.pdf
Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Delivery Services
ELM53503SRC
Comments
    ELM53503SRC Specifications
    SeriesELM5
    RoHSRoHS
    ColorRed
    Current30mA
    Lens Size3mm, T-1
    Lens TypeClear
    Lens StyleRound with Domed Top
    Part StatusActive
    ConfigurationSingle
    Mounting Type-
    Viewing Angle20°
    Voltage Rating1.7V