ES60BV011
ES60BV011
Part Number
ES60BV011
Manufactures
MENDA/EasyBraid
Description
BEVEL 1.10MM
Data sheet
Category
Soldering, Desoldering, Rework Tips, Nozzles
Delivery Services
ES60BV011
Comments
    ES60BV011 Specifications
    SeriesES
    RoHSRoHS
    Width0.039" (1.00mm)
    Height0.047" (1.19mm)
    Length0.530" (13.46mm)
    Diameter-
    Tip TypeSoldering
    Tip ShapeBevel 60°
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Tip Chip Size-
    Temperature Range617°F ~ 676°F (325°C ~ 358°C)