FAN2564UC12X
FAN2564UC12X
Part Number
FAN2564UC12X
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 4WLCSP
Data sheet
FAN2564UC12X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN2564UC12X
Comments
    FAN2564UC12X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-UFBGA, WLCSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)3.6V
    Voltage Dropout (Max)0.16V @ 300mA
    Current - Supply (Max)200 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-WLCSP (1.41x0.93)
    Current - Quiescent (Iq)75 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V