FB100505T-102Y-S
FB100505T-102Y-S
Part Number
FB100505T-102Y-S
Manufactures
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
FBEAD 0402 1K OHM 1.5DC 50mA
Data sheet
FB100505T-102Y-S.pdf
Category
Ferrite Beads and Chips
Delivery Services
FB100505T-102Y-S
Comments
    FB100505T-102Y-S Specifications
    SeriesFB
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Filter TypeSignal Line
    Part StatusActive
    Height (Max)0.024" (0.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Number of Lines1
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Current Rating (Max)50mA
    Impedance @ Frequency1 kOhms @ 100 MHz
    Operating Temperature-
    DC Resistance (DCR) (Max)1.5Ohm