FBMOV175M.pdf
| Series | FBMOV |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 500J |
| Features | Thermally Protected |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Package / Case | Axial Cylinder |
| Current - Surge | 40 kA |
| Maximum AC Volts | 175 V |
| Maximum DC Volts | 225 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 297 V |
| Varistor Voltage (Min) | 243 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 270 V |
| Capacitance @ Frequency | 3800 pF @ 1 MHz |