FC2BACBEI16.0-T3
FC2BACBEI16.0-T3
Part Number
FC2BACBEI16.0-T3
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Data sheet
FC2BACBEI16.0-T3.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FC2BACBEI16.0-T3
Comments
    FC2BACBEI16.0-T3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesC2BA
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    RatingsAEC-Q200
    Frequency16 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance10pF
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohms