FC3BACALI16.0-T3
FC3BACALI16.0-T3
Part Number
FC3BACALI16.0-T3
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Data sheet
FC3BACALI16.0-T3.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FC3BACALI16.0-T3
Comments
    FC3BACALI16.0-T3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesC3BA
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    RatingsAEC-Q200
    Frequency16 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance18pF
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Frequency Stability±100ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohms