FC3VREEDM38.88-T1
FC3VREEDM38.88-T1
Part Number
FC3VREEDM38.88-T1
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 38.8800MHZ 8PF SMD
Data sheet
FC3VREEDM38.88-T1.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FC3VREEDM38.88-T1
Comments
    FC3VREEDM38.88-T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesFC3VR
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency38.88 MHz
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance8pF
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Frequency Stability±20ppm
    Frequency Tolerance±20ppm
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms