FC3VREEDM48.0-T3
FC3VREEDM48.0-T3
Part Number
FC3VREEDM48.0-T3
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
Data sheet
FC3VREEDM48.0-T3.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FC3VREEDM48.0-T3
Comments
    FC3VREEDM48.0-T3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesFC3VR
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency48 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance8pF
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Frequency Stability±20ppm
    Frequency Tolerance±20ppm
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms