FC3VREEGM40.0-T3
FC3VREEGM40.0-T3
Part Number
FC3VREEGM40.0-T3
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
Data sheet
FC3VREEGM40.0-T3.pdf
Delivery Services
FC3VREEGM40.0-T3
Comments
    FC3VREEGM40.0-T3 Specifications
    Ratings-
    Frequency40 MHz
    Part StatusActive
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance12pF
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Frequency Stability±20ppm
    Frequency Tolerance±20ppm
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms