FC7ASBBMD20.0-T2
FC7ASBBMD20.0-T2
Part Number
FC7ASBBMD20.0-T2
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 20PF SMD
Data sheet
FC7ASBBMD20.0-T2.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FC7ASBBMD20.0-T2
Comments
    FC7ASBBMD20.0-T2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesC7AS
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency20 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case2-SMD, No Lead
    Load Capacitance20pF
    Size / Dimension0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±50ppm
    Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
    Operating Temperature-10°C ~ 60°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms