FC7BQCCMC10.0-T1
FC7BQCCMC10.0-T1
Part Number
FC7BQCCMC10.0-T1
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 20PF SMD
Data sheet
FC7BQCCMC10.0-T1.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FC7BQCCMC10.0-T1
Comments
    FC7BQCCMC10.0-T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesC7BQ
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency10 MHz
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance20pF
    Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Frequency Stability±30ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohms