FC7BSCBMM7.3728-T1
FC7BSCBMM7.3728-T1
Part Number
FC7BSCBMM7.3728-T1
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF SMD
Data sheet
FC7BSCBMM7.3728-T1.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FC7BSCBMM7.3728-T1
Comments
    FC7BSCBMM7.3728-T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesC7BS
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency7.3728 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance20pF
    Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)110 Ohms