FEMTOSMDC016F-2
FEMTOSMDC016F-2
Part Number
FEMTOSMDC016F-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 9V 160MA 0603
Data sheet
FEMTOSMDC016F-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FEMTOSMDC016F-2
Comments
    FEMTOSMDC016F-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, femtoSMDC
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max9V
    Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
    Current - Trip (It)400 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)160 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)4.2 Ohms