FK161EIHM0.032768-T5
FK161EIHM0.032768-T5
Part Number
FK161EIHM0.032768-T5
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Data sheet
FK161EIHM0.032768-T5.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FK161EIHM0.032768-T5
Comments
    FK161EIHM0.032768-T5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesFK161
    RoHSRoHS
    TypekHz Crystal (Tuning Fork)
    Ratings-
    Frequency32.768 kHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case2-SMD, No Lead
    Load Capacitance12.5pF
    Size / Dimension0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
    Frequency Stability-
    Frequency Tolerance±20ppm
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)90 kOhms