FPXLF0368-20
FPXLF0368-20
Part Number
FPXLF0368-20
Manufactures
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 20PF SMD
Data sheet
FPXLF0368-20.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
FPXLF0368-20
Comments
    FPXLF0368-20 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesFPXLF
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency3.6864 MHz
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SOJ, 3.60mm pitch
    Load Capacitance20pF
    Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±50ppm
    Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
    Operating Temperature-10°C ~ 70°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohms