FRG1000-16F
FRG1000-16F
Part Number
FRG1000-16F
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Data sheet
FRG1000-16F.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FRG1000-16F
Comments
    FRG1000-16F Specifications
    SeriesFRG
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip12.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)17 A
    Height - Seated (Max)0.949" (24.10mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)10 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)12 mOhms