FRG1200-16F
FRG1200-16F
Part Number
FRG1200-16F
Data sheet
FRG1200-16F.pdf
Delivery Services
FRG1200-16F
Comments
    FRG1200-16F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip16 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.689" L x 0.142" W (17.50mm x 3.60mm)
    Current - Trip (It)20.4 A
    Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)12 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)9 mOhms