FRG1400-16F
FRG1400-16F
Part Number
FRG1400-16F
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Data sheet
FRG1400-16F.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FRG1400-16F
Comments
    FRG1400-16F Specifications
    SeriesFRG
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip20 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension1.098" L x 0.142" W (27.90mm x 3.60mm)
    Current - Trip (It)23.8 A
    Height - Seated (Max)1.098" (27.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)14 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)8 mOhms