FRG900-16F
FRG900-16F
Part Number
FRG900-16F
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Data sheet
FRG900-16F.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FRG900-16F
Comments
    FRG900-16F Specifications
    SeriesFRG
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip12 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)15.3 A
    Height - Seated (Max)0.854" (21.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)9 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)4 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)15 mOhms