FRU250-30F
FRU250-30F
Part Number
FRU250-30F
Data sheet
FRU250-30F.pdf
Delivery Services
FRU250-30F
Comments
    FRU250-30F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip10.3 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)70 mOhms