FRU500-30F
FRU500-30F
Part Number
FRU500-30F
Data sheet
FRU500-30F.pdf
Delivery Services
FRU500-30F
Comments
    FRU500-30F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip14.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)10 A
    Height - Seated (Max)0.980" (24.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)50 mOhms