FRV005-240F
FRV005-240F
Part Number
FRV005-240F
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Data sheet
FRV005-240F.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FRV005-240F
Comments
    FRV005-240F Specifications
    SeriesFRV
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip15 s
    Current - Max1 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.327" Dia (8.30mm)
    Current - Trip (It)120 mA
    Height - Seated (Max)0.421" (10.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)50 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)18.5 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)65 Ohms