FRV025-240F
FRV025-240F
Part Number
FRV025-240F
Data sheet
FRV025-240F.pdf
Delivery Services
FRV025-240F
Comments
    FRV025-240F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip18.5 s
    Current - Max3.5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.378" L x 0.150" W (9.60mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)560 mA
    Height - Seated (Max)0.685" (17.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)250 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.3 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)3.8 Ohms