FRV055-240F
FRV055-240F
Part Number
FRV055-240F
Data sheet
FRV055-240F.pdf
Delivery Services
FRV055-240F
Comments
    FRV055-240F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip26 s
    Current - Max7 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.551" L x 0.161" W (14.00mm x 4.10mm)
    Current - Trip (It)1.25 A
    Height - Seated (Max)0.854" (21.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)550 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)450 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.45 Ohms