FRV075-240F
FRV075-240F
Part Number
FRV075-240F
Data sheet
FRV075-240F.pdf
Delivery Services
FRV075-240F
Comments
    FRV075-240F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip18 s
    Current - Max7.5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.453" L x 0.189" W (11.50mm x 4.80mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)0.921" (23.40mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)320 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)840 mOhms