FRV100-240F
FRV100-240F
Part Number
FRV100-240F
Data sheet
FRV100-240F.pdf
Delivery Services
FRV100-240F
Comments
    FRV100-240F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip21 s
    Current - Max10 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.736" Dia (18.70mm)
    Current - Trip (It)2 A
    Height - Seated (Max)0.961" (24.40mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)220 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)580 mOhms