FRV125-240F
FRV125-240F
Part Number
FRV125-240F
Data sheet
FRV125-240F.pdf
Delivery Services
FRV125-240F
Comments
    FRV125-240F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip23 s
    Current - Max12.5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.835" Dia (21.20mm)
    Current - Trip (It)2.5 A
    Height - Seated (Max)1.079" (27.40mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.25 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)170 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)440 mOhms