FRV200-240F
FRV200-240F
Part Number
FRV200-240F
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Data sheet
FRV200-240F.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FRV200-240F
Comments
    FRV200-240F Specifications
    SeriesFRV
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip28 s
    Current - Max20 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.980" L x 0.240" W (24.90mm x 6.10mm)
    Current - Trip (It)4 A
    Height - Seated (Max)1.331" (33.80mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)90 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)220 mOhms