FRX017-60F
FRX017-60F
Part Number
FRX017-60F
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Data sheet
FRX017-60F.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FRX017-60F
Comments
    FRX017-60F Specifications
    SeriesFRX60
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
    Current - Trip (It)340 mA
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)170 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)8 Ohms