FRX020-90F
FRX020-90F
Part Number
FRX020-90F
Data sheet
FRX020-90F.pdf
Delivery Services
FRX020-90F
Comments
    FRX020-90F Specifications
    SeriesFRX90
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip2.2 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V (90V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
    Current - Trip (It)400 mA
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)200 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.83 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)4.4 Ohms