FRX035-90F
FRX035-90F
Part Number
FRX035-90F
Data sheet
FRX035-90F.pdf
Delivery Services
FRX035-90F
Comments
    FRX035-90F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip10 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V (90V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
    Current - Trip (It)750 mA
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)350 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)700 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)2.5 Ohms