FRX160-90F
FRX160-90F
Part Number
FRX160-90F
Data sheet
FRX160-90F.pdf
Delivery Services
FRX160-90F
Comments
    FRX160-90F Specifications
    SeriesFRX60
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip11.4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V (90V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.642" Dia (16.30mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)0.839" (21.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)90 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)220 mOhms