FRX250-90F
FRX250-90F
Part Number
FRX250-90F
Data sheet
FRX250-90F.pdf
Delivery Services
FRX250-90F
Comments
    FRX250-90F Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip15.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V (90V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.839" Dia (21.30mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)1.039" (26.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)130 mOhms