FSFR2100US
FSFR2100US
Part Number
FSFR2100US
Manufactures
onsemi
Description
IC OFFLINE SW HALF-BRIDGE 9SIP
Data sheet
FSFR2100US.pdf
Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Delivery Services
FSFR2100US
Comments
    FSFR2100US Specifications
    PackageTube
    SeriesFSFR-US
    RoHSRoHS
    TopologyHalf-Bridge
    Duty Cycle50%
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)400 W
    Package / Case10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads
    Control FeaturesFrequency Control
    Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature, Over Voltage
    Output IsolationIsolated
    Internal Switch(s)Yes
    Voltage - Start Up12.5 V
    Voltage - Breakdown500V
    Frequency - SwitchingUp to 300kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 130°C (TJ)
    Supplier Device Package9-SIP
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd)10V ~ 25V